top of page

3 niecodzienne sposoby na przygotowanie się do Wielkiego PostuZastanawiasz się, jak dobrze przeżyć Wielki Post i jak się do niego przygotować? Przed Soborem Watykańskim II przed Wielkim Postem, przez trzy tygodnie, obchodzono tak zwane Przedpoście. Choć w zreformowanym kalendarzu wydanym przez św. Pawła VI już go nie ma, może on być dla nas zaproszeniem do świadomego wejścia w okres postny. Skoro zaś przedpoście to trzy tygodnie, mam dla Was trzy niecodzienne sposoby przygotowania się do Wielkiego Postu.

 

1. Te same czynności, inne wykonanie


Bardzo łatwo przyzwyczajamy się do wykonywania czynności w określony sposób. Myjemy zęby zawsze tak samo: od lewej górnej, przez prawą do prawej dolnej i na lewo (przynajmniej ja tak mam). Po przebudzeniu wykonujemy mechanicznie te same czynności. Nawet nogę na nogę zakładamy w ten sam sposób.


To wszystko jest ! Mózg lubi takie nawyki, bo traci mniej energii na ich wykonywanie – już nie musi ich planować, po prostu wykonuje. Skoro jednak Wielki Post to wyrwanie nas ze zwykłego okresu warto wyrwać z tych przyzwyczajeń nasz mózg.

 • Myj zęby inną ręką, niż robisz to zazwyczaj,

 • Zacznij ubieranie nie od spodni, a od koszuli,

 • Mieszaj kawę w drugą stronę,

 • Zmień rodzaj herbaty, którą pijesz,

 • Siadaj po innej stronie kanapy,

 • Smaruj kromkę masłem od jej środka.

Wiem, że te propozycje przygotowania do przeżycia Wielkiego Postu mogą Ci się wydawać dziwne, ale w ten sposób zaczniesz dostrzegać to, co robisz każdego dnia i będziesz bardziej świadomy siebie i swoich zachowań.2. Zwróć uwagę na swoje ciało


Wielki Post dotyka sfery poszczenia, która bezpośrednio dotyka Twojego ciała. Czas przypomnieć sobie, że je masz, aby tym lepiej się do niego przygotować.


Najpierw: zimny prysznic. Poczuj każdą komórkę trzęsącą się z zimna.


Porozciągaj się. Zobacz zakres, w jakim możesz bezboleśnie powyciągać swoje kończyny. Napinaj mięśnie i rozluźniaj je. Zobacz, czy jesteś spięty, czy rozluźniony.


Weź gorącą kąpiel. Odpręż się otoczony parująca wodą. Rozluźnij się w tej miłej atmosferze.


Przygotuj jadłospis na pierwszy tydzień Wielkiego Postu. Nie jedz byle czego. Daj swojemu ciału to, co dla niego najlepsze.


Wielki Post to czas przygotowujący nas na Wielkanoc. Świętujemy wtedy zmartwychwstanie Jezusa, co zapowiada wskrzeszenie także naszych ciał. Naszym celem jest nie tyle niebo, ile ponowne połączenie duszy i ciała w zmartwychwstaniu. Przygotowując się do przeżycia Wielkiego Postu, nie zapomnij o tym!3. Przestań się modlić…


tak jak robiłeś to do tej pory. W przygotowaniu do przeżycia Wielkiego Postu nie może zabraknąć modlitwy, ale i ją warto wyrwać z okowów przyzwyczajeń.


Odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czym jest dla Ciebie modlitwa:

 • rozmową z Bogiem,

 • trwaniem przy Bogu,

 • kultem, który Mu składasz,

 • ofiarą z czasu,

 • przestrzenią na błaganie.

Myślę, że żadna z tych odpowiedzi nie jest błędna! Teraz czas na zmianę postawy. Jeśli najczęściej modlisz się własnymi słowami, sięgnij do gotowych tekstów. Jeśli czytasz dużo Pisma Świętego, spróbuj pomilczeć przed Bogiem. Jeśli często Go o coś prosisz – podziękuj. Jeśli modlisz się na klęcząco, to usiądź.


Wyjdź ze schematów, by przybliżyć się do Boga, którego nigdy nie zamkniesz w schematach. Nie przywiązuj się do formy i sposobu, ale do Osoby. Dzięki tej zmianie myślenia jeszcze lepiej przygotujesz się do przeżywania Wielkiego Postu.


Zamiast trzech tygodni przedpościa daję Ci trzy propozycje tego, jak możesz się przygotować do Wielkiego Postu. Zapraszam Cię także do mailowego kursu “Prochem jesteś”, który wprowadzi Cię w pierwszy tydzień tego okresu.


583 wyświetlenia1 komentarz

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Michał C.
Michał C.
Feb 21, 2023

Jestem pod wrażeniem. Zabieram wskazówki dla siebie 🙏

Like

Chcę otrzymywać newsletter!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page