Jak przygotować się do treningu? Oto moje 6 żelaznych zasad
Zupełnie jak wędrowiec przed wyprawą, do treningu musimy się odpowiednio przygotować. Gwałtowne podróżnicze zrywy bez uprzedniego sprawdzenia prognozy pogody, informacji na temat terenu, czy towarzyszącej dokoła fauny, skazane są zwykle na całkowitą porażkę. Analogicznie w treningu – potrzebujesz wykonać rekonesans: gdzie jesteś?, jaki jest Twój cel?, jakie będą etapy jego osiągania? Gdy będziesz już miał te informacje, pamiętaj o kilku istotnych elementach treningowych.
Bądź wyspany – pierwszy krok przygotowania do treningu
Brak odpowiedniego odpoczynku obciąża układ nerwowy, który musi sobie radzić na co dzień z różnymi bodźcami. Wchodząc przemęczonym na salę treningową, dokładasz wrażeń połączeniom nerwowym. Przy braku wypoczynku napięcie mięśniowe jest osłabione i o wiele bardziej trzeba koncentrować się na jego utrzymaniu – co jest utrudnione, bo jesteś już i tak zmęczony. Najbardziej kontuzjogenne nie jest więc osłabienie mięśnia czy stawów, ale przystępowanie do treningu w stanie dużego zmęczenia związanego z niewyspaniem. Jak długo zatem spać, by przygotować się do treningu? Według mnie optymalny czas to 8 godzin.
Nawadniaj organizm, by przygotować go do treningu
Mięśnie to w 80% woda. Brak jej odpowiedniej ilości będzie sprzyjał skurczom i gorszemu samopoczuciu. Unikaj picia wody źródlanej. Szukaj mineralnej, która zawiera minimum 700 mg składników mineralnych na litr. Pij co najmniej 3 litry dziennie, a na trening zabieraj dużą 1,5 litrową butelkę. Możesz także zabrać ze sobą napój izotoniczny. To wszystko
Dostarczaj energii potrzebnej na trening
Trudno oczekiwać od silnika samochodowego trwałości i dobrej jakości pracy, jeśli wlewasz do niego okrutnej jakości paliwo. Podobnie dzieje się z ciałem, które przyjmuje słabej jakości przetworzoną żywność – gotowe dania, słodycze, fast-foody i inne, które nie wymagają od Ciebie zbyt dużego wysiłku w przygotowaniu. Dbaj o odpowiednią podaż węglowodanów złożonych najlepiej od 60 do 90 minut przed treningiem, by dobrze się do niego przygotować. Staraj się, by posiłek nie był zbyt tłusty i ciało nie było obciążone rozkładaniem tłuszczów w czasie treningu.
Spakuj torbę dzień przed treningiem
O wiele większe prawdopodobieństwo, że niczego nie zapomnisz oraz zrobisz trening występuje, gdy spakujesz się dzień przed i zabierzesz torbę do pracy. Weź strój na zmianę, buty sportowe, ręcznik na siłownię, środki do mycia ciała, ręcznik pod prysznic, klapki pod prysznic, wodę i ewentualnie izotonik. Jeśli nie notujesz w telefonie, warto też mieć z sobą notes do zapisywania postępów treningowych.
Nastaw się na wykonanie solidnej pracy
To, że pojawiłeś się na siłowni czy w plenerze treningowym, nie oznacza, że praca jest wykonana. Aby trening był efektywny, nastaw się na wykonanie pracy ponad swoje dotychczasowe granice. Mięśnie tylko w takiej sytuacji niszczą się, by odbudować swoją strukturę z nadwyżką w czasie regeneracji. Jeśli trenujesz rano, dzień przed pomyśl o tym, jak mocno zaangażujesz się, by wstać i wykorzystać wszystkie siły. Zasypiając, wyobrażaj sobie jak z zaangażowaniem wykonujesz każde ćwiczenie. O wiele łatwiej będzie Ci wtedy wstać i zająć się wysiłkiem. Jeśli trenujesz po południu, zacznij myśleć o treningu godzinę przed końcem obowiązków. Pamiętaj, że trening to czynność, której wynikiem jest polepszenie Twojego zdrowia. Myślenie o treningu to świetny sposób, by się na niego przygotować.
Rozgrzewka przygotowaniem do treningu
Nie wolno Ci pomijać rozgrzewki w przygotowaniu do treningu. Zawodnicy sportów siłowych zbadani w 2012 r. przez białostocki AWF, którzy nie rozgrzewali się przed treningiem, doznawali kontuzji 2 razy częściej (!) niż ich koledzy, którzy zawsze o rozgrzewkę dbali. Nawet jeśli będziesz miał odpowiednio nakierowane myśli na trening, ale nie dasz odpowiednich bodźców ciału, możesz bardzo łatwo zrobić sobie krzywdę.
***
W świadomości musi nam wszystkim pozostać fakt, że nie jesteśmy maszynami i są chwile, w których trening należy odpuścić. Jeśli czujesz, że zaczyna Cię „drapać w gardle”, masz „ciężką głowę” od samego rana, podwyższoną temperaturę czy osłabienie – zdecydowanie odpuść trening i poświęć ten czas na większą ilość snu. Nie bądź niewolnikiem swojej regularności. Umiejętność dobrej oceny swojego stanu i wyciągania z tego odpowiednich wniosków musi nam towarzyszyć cały czas.
To tyle jeśli chodzi o przygotowanie do treningu. Mam nadzieję, że nieco ułatwi to lub skoryguje Twoje nastawienie. Zatem do dzieła!
Jeśli chcesz rozwijać się fizycznie, zapraszamy Cię do skorzystania z kursów w naszej aplikacji Droga Odważnych.
Comments