top of page

Niech ta Wigilia będzie Bożym czasemPoprzednie lata i pandemia pokazały nam, że w Bożym Narodzeniu można uczestniczyć w inny sposób. Pewne elementy tego "pandemijnego" przeżywania mogły z nami zostać. Oczywiście, pewne tradycje są wciąż te same – będzie sianko pod obrusem, pusty talerz, Kevin znowu zostanie sam w domu, a John McClane przebiegnie się po tłuczonym szkle. Warto jednak zatroszczyć się, by ta Wigilia była wyjątkowa. Dlatego chciałbym razem z Wami przyjrzeć się obrzędowi wieczerzy wigilijnej.

 


Światło na oświecenie pogan…


Pierwszym znakiem, który powinien towarzyszyć nam podczas wieczerzy wigilijnej, jest zapalona świeca. Płomień symbolizuje Chrystusa, który chce być szczególnie w tym dniu między nami. Pragnie przychodzić, aby rozświetlać nasze codzienne ciemności i wnosić nadzieję do naszego życia. Ogień symbolizuje również Ducha Świętego, który swoją obecnością ma nas oświecać w przyjmowaniu tajemnicy, którą przeżywamy. Musimy również pamiętać o tym, że wspominając co roku narodziny Jezusa, przygotowujemy się na Jego powtórne przyjście na świat. Zapalona świeca ma nam przypominać o tym, że powinniśmy czuwać w oczekiwaniu na przyjście Pana Młodego.


A Słowo ciałem się stało…


Tajemnica wcielenia Jezusa, który stał się człowiekiem i jednocześnie pozostał w pełni Bogiem całkowicie przerasta nasze zmysły i możliwości rozumowego poznania. Nie ważne, jak długo będziemy się nad tym zastanawiali. Nie pojmiemy tego w pełni. Nasz rozum musi ustąpić tu miejsca wierze. A z wiarą jest tak, że pozostawiona sama sobie, bez naszego zaangażowania, usycha i w końcu umiera.


Na szczęście mamy różne narzędzia, aby wiarę rozwijać, a najdoskonalszym z nich jest słuchanie Słowa Bożego, bo jak pisał św. Paweł, wiara rodzi się ze słuchania. Dlatego ważnym elementem obrzędów wieczerzy wigilijnej jest odczytanie fragmentu z Ewangelii wg św. Łukasza i głoszenie sobie nawzajem Słowa Bożego. Jeśli nie ma w Twoim domu zwyczaju wspólnego czytania Pisma Świętego, to ten moment jest świetną okazją, żeby się przełamać i przedłużyć tę tradycję na inne okazje.Wysłuchaj nas, Panie…


Wieczerza wigilijna nie może być też pozbawiona rodzinnej modlitwy, dlatego w obrzędzie przedstawionych jest kilka próśb, które wspólnie zanosimy do Boga. Jest to też dobra okazja, żeby pomiędzy te prośby wpleść sprawy, które dotyczą naszej rodziny – egzaminy dzieci, pracę rodziców, zdrowie dziadków. Wspólne słuchanie Słowa Bożego i rodzinna modlitwa ma nas otwierać na potrzeby naszych bliskich, uwrażliwiać na to, co dla nich ważne, ale również zachęcać do działania, aby na te potrzeby odpowiadać.


Pokój Mój daję wam…


Przełamywanie się opłatkiem to tradycja, której znaczenie zostało niestety spłycone wyłącznie do składania sobie życzeń. Oczywiście, życzenie sobie dobrze czy może, trzymając się nomenklatury biblijnej, błogosławienie sobie nawzajem jest pięknym zwyczajem. Jednak znaczenie tego symbolu jest o wiele bardziej głębokie. Już pierwsze słowa modlitwy, którą powinniśmy odmówić przed tym obrzędem wskazują na to, co najważniejsze: “A teraz w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem, chlebem miłości”.


Pierwsi chrześcijanie spotykali się na łamaniu chleba i modlitwie wspominając, że Jezus jest Chlebem z nieba, który daje życie. I my przy tej okazji powinniśmy wspominać, że narodził się Ten, który chce nam dać życie wieczne i obdarzać nas swoim pokojem. Może w tym roku będzie to okazja nie tylko do składania sobie życzeń, ale również do przebaczenia tym, którzy nas skrzywdzili, do zrobienia pierwszego kroku na drodze do pojednania w naszych rodzinach.Do dzieła!


To my, mężczyźni – ojcowie i mężowie – mamy troszczyć się w szczególny sposób o religijne życie naszych rodzin, dlatego zachęcam Was do wprowadzenia obrzędu wieczerzy wigilijnej w Waszych domach. Jego treść można znaleźć bez problemu w Internecie np. na stronie tygodnika Niedziela – znajdziesz taki wzór pod tym linkiem.


39 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Chcę otrzymywać newsletter!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page