top of page
Zdjęcie autoraDariusz Dudek

Triduum Paschalne – jeden dzień, który trwa 72 godziny


Oświetlony krzyż Jezusa - Triduum Paschalne
Źródło: Cathopic

Triduum Paschalne, dawniej nazywane Triduum Sacrum to trzy najważniejsze dla chrześcijan dni w roku. A nawet nie dni, ale jeden dzień, który jest tak obfity w wydarzenia, że trwa 72 godziny.

 

Z czego składa się Triduum Paschalne


Triduum paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. Obejmuje Wielki Piątek, Wielką Sobotę i trwa do drugich nieszporów Wielkanocy. Może się zatem wydawać, że obejmuje ono cztery dni: czwartek, piątek, sobotę i niedzielę. W liturgii Kościoła jednak, zgodnie z żydowskim sposobem liczenia czasu, nowy dzień zaczyna się o zachodzie słońca.


Te dni są traktowane jako jeden długi dzień, który staje się ciągłą, wielogodzinną liturgią. Modlitwa i spotkanie człowieka z Bogiem nie kończy się w momencie wyjścia z kościoła, ale trwa przez wszystkie godziny. Praca, porządki, modlitwa i czuwanie w ciemnicy czy przy Grobie Pańskim są jedną przestrzenią spotkania z Bogiem.


Podkreśla to starożytna praktyka postu paschalnego. Wiemy, że w Wielki Piątek możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden do syta. Kościół zaprasza, by to samo uczynić w Wielką Sobotę: powstrzymać się od mięsa, zjeść tylko trzy razy, a wszystko po to, by lepiej przygotować się na zmartwychwstanie.


Kapłan całuje stopy mężczyźnie podczas Wielkiego Czwartku
Źródlo: Cathopic

Wielki Czwartek – Eucharystia i kapłaństwo


W Wielki Czwartek, do południa, w katedrach jest odprawiana Msza krzyżma świętego. Biskup wraz z prezbiterami spotykają się na Eucharystii, w czasie której następuje poświęcenie olejów: krzyżma, które służy w czasie chrztu i bierzmowania, oraz olejów chorych, używanych do namaszczenia chorych.


Wieczorem rozpoczyna się Liturgia Wieczerzy Pańskiej. To wspomnienie ustanowienia sakramentu Eucharystii, a co za tym idzie – święceń kapłańskich. Często w tym dniu wierni składają życzenia księżom, ważne jednak, by nie postawić ich w centrum tego dnia – nasza uwaga kieruje się na Chrystusa, który zostawia nam swoje Ciało i Krew i umywa nogi, co zostaje przypomniane po homilii, gdy celebrans powtarza ten gest Jezusa. W ten dzień, po uroczystym Chwała na wysokości Bogu milkną organy.



W Wielki Czwartek tabernakulum ma być puste. W czasie Mszy konsekruje się taką ilość chleba, by wystarczyła także do rozdawania Komunii w Wielki Piątek. W ten dzień powinno się przyjąć Eucharystię pod dwiema postaciami.


Na koniec liturgii, Ciało Pańskie jest przeniesione do kaplicy adoracji, tradycyjnie zwanej ciemnicą, w której czuwamy z Jezusem, wspominając jego trudne chwile w Ogrójcu i w więzieniu. Nie otrzymujemy błogosławieństwa, gdyż modlitwa się nie kończy: wchodzimy w Triduum Paschalne, które jest jedną, wielką liturgią.


Maryja spotyka Jezusa podczas drogi krzyżowej - Wielki Piątek
Źródlo: Cathopic

Wielki Piątek Męki Pańskiej


Wielki Piątek to dzień, w którym nie odprawia się Eucharystii. Centralnym punktem tego dnia postu i pokuty jest Liturgia Męki Pańskiej. Powinna się rozpocząć najwcześniej o godzinie 15.00, czyli w godzinę śmierci Jezusa.


Liturgia składa się z 4 części:

  1. Liturgia słowa – w jej trakcie słuchamy o cierpieniu Jezusa, sługi Pańskiego. Ewangelia to opis męki Chrystusa wg św. Jana. Powinna być ona śpiewana z podziałem na role. Na liturgię słowa składa się także rozbudowana modlitwa wiernych.

  2. Adoracja Krzyża – uroczyście wniesiony i odsłonięty Krzyż jest adorowany przez ludzi. Od tego momentu przed Krzyżem klękamy tak, jak przed Najświętszym Sakramentem.

  3. Komunia Święta – choć tego dnia nie ma Eucharystii, to Kościół rozdziela Ciało Pańskie, byśmy mogli połączyć się z cierpiącym Jezusem.

  4. Procesja do Bożego Grobu – uroczyste przeniesienie Ciała Jezusa do grobu, w którym jest wystawiony w monstrancji z welonem do adorowania.

Liturgia kończy się w ciszy i rozpoczyna się adoracja Jezusa w Bożym Grobie.



Wielka Sobota – czas ciszy i zadumy


Tego dnia również nie ma Eucharystii. Powinien być to czas ciszy, medytacji i adorowania Jezusa w grobie.


W praktyce jest to dzień dość hałaśliwy: w Polsce odbywa się poświęcenie pokarmów, a w domach ostatnie przygotowania do Wielkanocy. Warto jednak zawalczyć o ciszę i spokój w ten dzień.


Dzielnie się światłem w czasie Wigilii Paschalnej
Źródlo: Cathopic

Przebieg Wigilii Paschalnej

Wigilia Paschalna to matka wszystkich wigilii. Kościół wyraźnie mówi, że liturgia MUSI rozpocząć się po zmroku, tak, by dobitnie wybrzmiało jej znaczenie i symbolika. Ta rozbudowana modlitwa, jeśli jest dobrze przygotowana, mimo swej długości może się stać głębokim przeżyciem duchowym.


Składa się z kilku części:

  1. Liturgia światła – uroczyste poświęcenie ognia i Paschału, który jest wniesiony do kościoła jako symbol zmartwychwstającego Pana. Po wniesieniu Świecy następuje śpiew Exultet – Orędzia Wielkanocnego, uroczystej pieśni, która jest podsumowaniem czasu Wielkiego Postu i wprowadzeniem w misterium Wielkiej Nocy.

  2. Liturgia słowa – 9 czytań i psalmów. Tylko raz w życiu byłem na takiej liturgii, gdzie odczytano je wszystkie z komentarzami przed każdym czytaniem. Nikomu się nie dłużyło! Te czytania streszczają historię zbawienia, prowadzą opowieść do punktu kulminacyjnego: radosnego Alleluja, hymnu Chwała na wysokości Bogu, który odśpiewany jest z organami i przy dźwiękach dzwonków oraz do Ewangelii, która opowiada o pustym grobie.

  3. Liturgia chrzcielna – Wigilia Paschalna to dzień, w którym zgodnie z tradycją powinno się chrzcić katechumenów. Następuje poświęcenie wody oraz uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wszystkich wiernych.

  4. Liturgia Eucharystyczna – pod dwóch dniach bez Mszy, Kościół zastawia stół Eucharystii, by spotkań się ze Zmartwychwstałym i nakarmić wiernych.

  5. Procesja rezurekcyjna – istnieją dwie tradycje organizowania tej procesji: po zakończeniu Liturgii Wigilii Paschalnej oraz z rana. Obie są dobrze umotywowane i mają swój głęboki sens. Procesja po zakończeniu liturgii, w nocy, ukazuje moc Chrystusa, który wchodzi w mrok śmierci i oświetla ją swoim zmartwychwstaniem. Poranna procesja to symbol Jezusa, który jak wschodzące Słońce oświetla wszystkich ludzi nadzieją. Jeśli procesja jest organizowana rano, warto, by trwało czuwanie przy zmartwychwstałym Jezusie wystawionym w monstrancji: już nie w welonie i nie w Grobie Pańskim, gdyż przecież go opuścił!


Pusty krzyż - Niedziela Wielkanocna
Źródlo: Cathopic

Wielkanoc – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego


W końcu ona! Jesteś niewyspany po długiej Wigilii Paschalnej? Nie szkodzi! Wstań wcześnie z rana! Puść na cały regulator pieśni do Zmartwychwstałego! Przygotuj śniadanie i świętuj z rodziną! Ten dzień to niby “zwykła” niedziela, ze “zwykłą” Mszą. Ale tak naprawdę to pierwsza niedziela w roku i to najważniejsza!


Święty czas Triduum kończy się wieczorem nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Warto się nimi pomodlić: czy to w kościele, czy to przez radio albo z rodziną. A jeśli będzie Ci mało świętowania, to zaczyna się oktawa wielkanocna, w której każdy dzień jest jak Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – jak świętować to na całego!

 


W naszej aplikacji znajdziesz kurs: "WPROWADZENIE DO TRIDUUM PASCHALNEGO". Krotki materiał, który pomoże Ci lepiej przeżyć te święte dni.


1047 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Chcę otrzymywać newsletter!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page