top of page

UWAGA! Znaleziono gen prokrastynacji!


Dotarła dziś do mnie szokująca wiadomość – odkryto gen odpowiedzialny za prokrastynację. Naukowcy American University of the Caribbean School of Medicine po 5 latach żmudnych badań dowiedli, że odkładanie spraw w czasie nie jest zależne od decyzji i woli człowieka, ale jest uwarunkowane genetycznie.

 

Czym jest prokrastynacja

Prokrastynacja to chorobliwe odkładanie rzeczy w czasie w myśl zasady: co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro – będziesz miał dwa dni wolnego. To swego rodzaju choroba naszych czasów, która dotyka wielką grupę ludzi: od studentów przez pracowników wyższego szczebla do prezesów.


“To moja decyzja”

Zwykło się uważać prokrastynację za efekt słabej woli i nierozwiniętego charakteru. Człowiek potrafi łatwo znaleźć wymówkę do odkładania rzeczy w czasie. Chyba każdy z nas zna tego typu “argumenty”:

  • “Mam jeszcze tyle czasu! Zresztą, lepiej pracuję, gdy goni mnie termin”,

  • “Nie chcę być pierwszy, który odda tę pracę zaliczeniową. Wyjdzie na to, że jestem kujonem”

  • “Ooo… Nowy serial na Netflixie! Obejrzę jeden odcinek i zajmę się kursem”

  • “Jestem zmęczony i muszę odpocząć”.

Wydawało się, że praca nad sobą i nauka zarządzania czasem umożliwią wypracowanie odpowiedniego nawyku i pozbycie się uporczywej prokrastynacji. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna…


Gen prokrastynacji

Profesor Andreas Garcia y Milanda z American University of the Caribbean School of Medicine całe swoje naukowe życie poświęcił genetyce oraz badaniu wpływu genów na różne zachowania człowieka.


Odkryty przez niego gen całkowicie zmienia postrzeganie przez nas prokrastynacji.


– Gen HSG488 znajduje się w linii DNA – opowiada o swoim odkryciu prof. Garcia – jest czynnikiem kodującym białko ZHP i determinujący rozwój prokrastynacji. Gen HSG488 nie posiada intronów i obejmuje 4,5 kpz. – kontynuuje prof. Garcia – Zawiera sekwencję MAMATATA wiążącą OFMCAP i κB-element wzmacniający, wiążący SYF-κB. Białko ZHP zawiera 214 reszt aminokwasowych i masę cząsteczkową ok. 25 kDa. ZHP jest czynnikiem transkrypcyjnym, należącym do grupy białek wiążących DNA. I to właśnie dlatego sprawia, że człowiek prokrastynuje.

 


Mam nadzieję, że nie dałeś się złapać na genetyczne odkrycia American University od the Carribbean School od Medicine i wolisz jednak popracować nad prokrastynacją. To jest możliwe! Sięgnij po kurs ZARZĄDZANIE CZASEM, który znajdziesz w naszej aplikacji.198 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Chcę otrzymywać newsletter!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page