top of page

WAKACYJNE INSPIRACJE Lubisz historię? Te trzy muzea pozwolą Ci lepiej poznać nasz kraj!


Lubię poznawać ciekawe historie, także te dotyczące Polski. Jest wiele miejsc, w których mogę tę wiedzę poszerzać, a wśród nich trzy muzea, o których chcę Ci powiedzieć w ramach WAKACYJNYCH INSPIRACJI. Pójdziemy od północy na południe Polski!

 


Muzeum Emigracji w Gdyni


Pierwsze muzeum znajdziesz na północy Polski, w Gdyni. W Trójmieście byłem kilka razy i bardzo polubiłem tamtejszy klimat: bryza przesiąknięta morskim zapachem to rewelacyjna odmiana po ciężkim, krakowskim powietrzu. W pewne lutowe popołudnie wybrałem się do jednego z ciekawszych miejsc w Gdyni – Muzeum Emigracji.


Już sama jego siedziba nie jest przypadkowa. Muzeum mieści się w dawnym budynku Dworca Morskiego na Nabrzeżu Francuskim, z którego tysiące naszych rodaków udawało się na emigrację. To miejsce jest wielkim pomnikiem ku ich czci. Placówka ma na celu nie tylko pokazanie, jak wyglądała dola międzywojennych emigrantów, ale także zbieranie świadectw tych Polaków, którzy byli zmuszeni opuścić ojczyznę. Choć od wizyty w Muzeum Emigracji minęło już trochę czasu wciąż mam w głowie dwa obrazy.


Makieta transatlantyku SS "Batory". Zdjęcie: Andrzej Otrębski, na licencji CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pierwszy z nich to zdjęcia drapaczy chmur z Nowego Jorku wraz z listami od emigrantów. Już ich pobieżna lektura uświadamia, że ci ludzie znaleźli się w innym świecie! Wielkie wieżowce, samochody, inny język, pełne sklepy… Wielu naszych rodaków opuściło swoją ojczyznę, by przetrwać i pomóc innym. Ich postawa uczy mnie odwagi, ale też umiejętności radzenia sobie w nieprzyjaznych okolicznościach.


Drugi obraz to ziemniaki. Jedno z pomieszczeń w muzeum zostało wyłożone plastikowymi ziemniakami. Ta sala pokazywała, jak wiele tego warzywa spożywano w Polsce na tle innych krajów. To jedzenie biednych i zużywano go naprawdę wiele! Dziś żyjemy w czasach dobrobytu i niczego nam nie brakuje. Niektórym z naszych przodków, i to w nieodległych czasach, groziła realna śmierć głodowa! Ja mam wszystko i pozostaje mi być tylko wdzięcznym i hojnym.


Muzeum Emigracji w Gdyni to doskonałe miejsce, by lepiej poznać nasz kraj, naszych przodków i jednocześnie docenić to, co sami posiadamy. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym miejscu.Muzeum Powstania Warszawskiego


Przejdźmy teraz do centrum Polski, do Warszawy, gdzie możesz odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Interaktywne, wypełnione eksponatami, filmami i zdjęciami jest hołdem złożonym powstańcom i wielkim nauczycielem patriotyzmu. Byłem w nich trzy razy: dwa z przewodnikiem, a raz w dniu otwartym, gdy samemu chodziłem od punktu do punktu. Zdecydowanie polecam zwiedzanie z przewodnikiem!


Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdjęcie: Adrian Grycuk, na licencji CC BY 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Powstanie Warszawskie wzbudza wiele kontrowersji i różnych ocen. Nie chcę wchodzić w polemikę, ale podzielić się moimi odczuciami.

  • Smutek – wizyta w tym muzeum zrodziła we mnie smutek. Widok zniszczonej stolicy, okrucieństwa Niemców, obojętności Sowietów i tak wiele śmierci są ciężkie do przyjęcia. Warto przyjąć to uczucie i zapłakać nad naszymi bohaterami.

  • Duma – czułem ją przechodząc od eksponatu do eksponatu, od zdjęcia do zdjęcia. Muzeum Powstania Warszawskiego Pokazuje historie prawdziwych ludzi, którzy poświęcili się dla większej sprawy. To moi rodacy i jestem z nich dumny!

  • Strach – czy przyjdzie nam kiedyś stanąć w obliczu podobnej sytuacji? Boję się wojny. Pragnę pokoju, ale jeśli ten upadnie, to czy znajdę w sobie siłę, by walczyć za innych?

Muzeum Powstania Warszawskiego to trudne, ale piękne miejsce uczenia się patriotyzmu, poświęcenia i szukania sensu życia. Zapraszam Cię na stronę tego muzeum.Karpacka Troja


Zapraszam na południe Polski, na Podkarpacie do niewielkiej miejscowości o nazwie Trzcinica. Słyszałeś o niej? Pewnie nie… A o osadzie w Biskupinie? O niej już pewnie tak! Przez wielu uważana za najstarszą osadę w Polsce palmę pierwszeństw musi oddać Karpackiej Troi w Trzcinicy, gdzie odkryto pozostałości grodu sprzed 4000 lat! To tu znajdują się pozostałości najstarszej osady na terenie naszej ojczyzny.


Karpacka Troja. Zdjęcie: Tomasz Bienias, na licencji CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Obecnie na terenie skansenu archeologicznego można znaleźć wystawę prezentującą sposób życia ówczesnej ludności, skarb, który odnaleziono w czasie wykopalisk, rekonstrukcję osady, murów obronnych. Na terenie Troi jest również wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na okolice.


Dlaczego Troja? Po pierwsze dlatego, że miały na nią wpływ wielkie cywilizacje śródziemnomorskie, w tym Rzym. Ten mały gród dzięki handlowi spotykał prawdziwych gigantów. A po drugie, Karpacka Troja została w pewnym momencie zniszczona, jak jej grecki odpowiednik, a ludność zniknęła. Możemy się tylko domyślać, kto i dlaczego zniszczył to miejsce. To fascynujący skansen, który pokazuje, jak mogło wyglądać życie 4000 lat temu na terenie naszej ojczyzny. To miejsce można zwiedzać z przewodnikiem (co gorąco polecam), samemu lub wziąć udział w różnych wydarzeniach, jak warsztaty rzemieślnicze czy Karpacki Festiwal Archeologiczny. Więcej o niej znajdziesz pod tym linkiem.


***


Polska jest piękna i ciekawa! W każdym jej zakątku możemy odnaleźć coś, co pomoże nam się rozwijać, zadbać o swoje pasje i bardziej pokochać miejsce, w którym żyjemy!

 

Po więcej inspiracji zapraszamy Cię do zakładki WAKACYJNE INSPIRACJE, w której znajdziesz ciekawe propozycje, które pomogą Ci rozwinąć się duchowo, fizycznie i osobowo.


47 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Коментарі


Chcę otrzymywać newsletter!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page