top of page

Warto żyć ekstremalnie – czyli rzecz o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Zaktualizowano: 1 kwi 2022


Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie tylko czas na modlitwę, ale również na zmierzenie się ze swoją słabością. To droga dla odważnych, na której można doświadczyć Bożej mocy i Jego działania.

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla ciała i ducha


Tytułowe hasło przyświeca już od 2009 roku dziełu stworzonemu przez krakowskie duszpasterstwo “Męska Strona Rzeczywistości”. Ekstremalna Droga Krzyżowa to inicjatywa, którą może wyjaśnić paradoks zapisany w Ewangelii wg św. Łukasza: by znaleźć swoje życie, trzeba je stracić (Łk 9, 24). Jest to zaproszenie do porzucenia strefy komfortu i wyruszenia w drogę w ciszy i samotności. Swoiste ćwiczenia duchowe, które mają oparcie w wysiłku fizycznym. Człowiek to dusza i ciało. Doświadczenie trudu pozwala lepiej przeżyć modlitwę i otworzyć się na działanie Ducha Świętego.


EDK to nie sport, ale sposób na zmianę życia


Biorąc udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, należy pokonać trasę min. 40 km w nocy, samotnie i w skupieniu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Choć założenia te brzmią, jakby dotyczyły zawodów na długim dystansie, gry terenowej lub biegu na orientację nie mają nic wspólnego z uprawianiem sportu. Jest to raczej odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży z 2016 r.: „Nie podoba się wam świat dookoła? Zamiast narzekać, wstańcie z kanapy i zacznijcie go zmieniać. Napełnijcie go wartościami, zarażając innych optymizmem i radością, która rodzi się z miłości Boga”.


Wyjście na trasę jest często wynikiem pokonania własnych oporów. Jest też świadectwem dla innych. Po 13 edycjach zebrało się wiele budujących świadectw. Z roku na rok przybywa też uczestników oraz tras do wyboru. EDK wyszła już dawno poza granice kraju. (Trasy o różnej długości i stopniu trudności dostępne są na stronie www.edk.org.pl lub w aplikacji EDK). Na każdej trasie wyznaczone są miejsca stacji drogi krzyżowej, gdzie należy zapoznać się z przygotowanymi przez organizatora rozważaniami. Nie ma wyznaczonego tempa lub limitu czasu, liczy się droga i modlitwa. Z reguły wcześniej lub później przychodzi kryzys, który pozwala na uruchomienie rezerw siły płynących z wiary. Łatwiej się otworzyć na Boga i na to, co ma nam do powiedzenia o nas samych. Jest to doświadczenie przemieniające serce.Temat EDK 2022 – “Droga pojednania – sztuka budowania relacji”


Tegorocznym tematem przewodnim rozważań jest: “Droga pojednania – sztuka budowania relacji”. Wystarczy wybrać trasę, zarejestrować się na stronie organizatora i stawić się w punkcie początkowym. Najczęściej jest nim kościół, w którym na początek drogi odprawiana jest Msza Święta. Dodatkowo można zaopatrzyć się w materiały w formie drukowanej. Warto również ściągnąć sobie ślad GPS lub wydrukować wskazówki dotyczące tras, aby nie pobłądzić w nocy i przy zmęczeniu.


Dużą uwagę przywiązuje się do skupienia i wyciszenia. Nawet jeśli idziemy w parze lub małej grupce zalecane jest milczenie. Nie powinno się też organizować pikników i zatrzymywać poza wyznaczonymi do tego miejscami.


W tym roku większość EDK startuje 8 kwietnia 2022.Odważni na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej


W wielu miejscach idea EDK pokrywa się z charyzmatem Drogi Odważnych. W naszej formacji duży nacisk kładziemy na zrównoważony rozwój w obszarze osobowym, duchowym i fizycznym. Zmagamy się również co dzień z naszymi słabościami i staramy się je przezwyciężać – przez wsłuchiwanie się w słowo Boże i działanie. Zmieniamy się i kształtujemy, by być lepszymi w służbie Bogu, rodzinie i braciom. Nie jest nam również obca idea nocnego pielgrzymowania, bo od kilku lat organizujemy “Drogę na MAXa”, która jest całonocną wyprawą w kilku miastach w Polsce.


Formacja na Drodze, tak jak EDK, wymaga wysiłku, zaparcia się siebie i wierności. Jeśli chcesz lepiej poznać, jak działamy, ściągnij aplikację Drogi Odważnych, do której link znajdziesz poniżej.


Spotkajmy się zatem na Drodze: i tej Ekstremalnej i Odważnych!


 


Zapraszamy Cię do zapoznania się z materiałami formacyjnymi w rozwoju duchowym, fizycznym i osobowym, które znajdziesz w aplikacji Droga Odważnych.


147 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Chcę otrzymywać newsletter!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page