top of page

PRZEPRAWA POD JAKTOROWEM

1 sierpnia obchodziliśmy 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Czy wiesz, że w Powstaniu Warszawskim wzięło udział ok 50 tyś. żołnierzy, którzy mimo niewystarczającego uzbrojenia walczyli aż 63 dni.

2 października 1944 r. zakończyło się Powstanie Warszawskie, a jednym z ostatnich jego krwawych epizodów był bój pod Jaktorowem, który był prawdopodobnie największą bitwą Armii Krajowej stoczoną w czasie II wojny światowej na ziemiach polskich znajdujących się po zachodniej stronie Wisły. Wycofujące się z Puszczy Kampinoskiej na południe, z zamiarem przebicia się w rejon Gór Świętokrzyskich, liczące około 1200 żołnierzy zgrupowanie Armii Krajowej „Kampinos” zostało 29 września otoczone w rejonie Jaktorowa przez oddziały Wehrmachtu i SS.

Po całodziennej walce zgrupowanie to zostało rozbite. Zginęło około 150 partyzantów, rannych zostało 120, zaś do niewoli trafiło 150. Straty niemieckie wyniosły około 200 zabitych i rannych. Po bitwie resztki oddziałów polskich wycofały się na południe, w rejon Nowego Miasta nad Pilicą.

Walka Zgrupowania „Kampinos” nie była jednak końcem szlaku bojowego wielu spośród jego żołnierzy, którzy próbowali przedrzeć się w rejon Opoczna.

Dziś po tamtych czasach pozostały jedynie tablice pamiątkowe, cmentarz i mogiły, na których coraz rzadziej palą się znicze. Pamięć ludzka umiera wraz z tymi, którzy pamiętają te dni. Zadaniem każdego z nas jest służba pamięci poległych. To nasze zobowiązanie. To nasza powinność, by ocalić od zapomnienia.

 

Nie pozwólmy zapomnieć wydarzeń, w których Ci  bohaterowie, walczyli o naszą wolność.

PRZEPRAWA NAD JAKTOROWEM.png

Zapraszam Cię na grę terenową pt. „Przeprawa pod Jaktorowem”, w której będziesz mógł się wcielić w rolę partyzantów z grupy AK Kampinos przedzierającej się w kierunku Gór Świętokrzyskich.

Gra skierowana jest do rodziców z dziećmi od 8 roku życia.

Zaczynamy 30 września o godzinie 18:00 przy strzelnicy w Makówce koło Grodziska Mazowieckiego.

Adres: Strzelnica Makówka, ul. Wronia, 05-825 Makówka

Bądź  z nami by przeżyć przygodę i uczcić pamięć bohaterów.

Termin: 30 września 2023 - Strzelnica MAKÓWKA 18:00


Zapraszam Cię do wspólnej przygody!

Formularz zapisów: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScxLzjA9uy5nvzdCBSQYhSfCq2NLkd2HyVWqZradpF94TritA/viewform

bottom of page