top of page

Na czym polega terapia? A może potrzebuję leków lub wystarczy wsparcie? Wyjaśniamy


Kredyt, zdrowie, wychowanie, relacje, krzywdy, praca, rozwój, wymagania, oczekiwania, nagłe wydarzenia i wypadki. Zdarzają się momenty, w których nie tylko pojawiają się myśli “Boże ratuj”, “niech mi ktoś pomoże” czy “nie dam rady”, ale fizycznie sytuacja czy życie zaczyna się wymykać spod kontroli.

 


Kto to jest psycholog?


Zdecydowanie mniej oporu, wstydu czy strachu budzi obecnie zawód psychologa czy profesja psychoterapeuty lub lekarza psychiatry. Jeszcze kilkanaście lat temu z zawstydzeniem przyznawano się do korzystania z tego typu usług, a potoczne “żółte papiery” budziły drwiące uśmiechy i żarty, kojarząc się z chorobami psychicznymi i hospitalizacją w “psychiatryku”.


W tym miejscu warto dokonać pewnych rozróżnień dotyczących osób, do których zgłaszamy się z problemem oraz samej natury problemów. Najbardziej powszechnym sposobem pomocy jest wizyta u psychologa. Psychologowie to osoby, które mogą wylegitymować się dyplomem ukończenia kierunku psychologia na uczelniach wyższych. Dzięki studiom zyskują zaplecze teoretyczne i praktyczne związane z rozumieniem człowieka na różnych jego płaszczyznach rozwoju i życia. Częstą praktyką jest wybieranie pewnego rodzaju ukierunkowania czy profilu już na studiach, np. psychologia kliniczna, psychologia dziecięca i rodzinna, badawcza itd.


Psychoterapeuta a psycholog


Z uwagi na wspólny, ogólny profil i własne upodobania, psychologowie są dobrymi doradcami w różnych życiowych problemach i trudnościach. Dzięki wizycie u nich można otrzymać wsparcie, poszerzyć rozumienie własnej sytuacji życiowej, zyskać szerszą perspektywę własnych emocji, podnieść kompetencje, a nawet uczestniczyć w prowadzonych przez nich szkoleniach czy treningach.


Większą specjalizacją w zakresie problemów natury psychologicznej cechują się psychoterapeuci. Są to osoby, które ukończyły dodatkowe szkoły czy szkolenia skoncentrowane wokół konkretnej metody pracy z ludźmi i rozumienia ich problemów. Nie sposób zliczyć nowatorskich kursów lub technik obecnie dostępnych na rynku. To, co wydaje się być wspólne dla psychoterapii to natura problemów, z którymi zgłasza się człowiek. Pochodzenie tych problemów wykracza poza możliwości poradzenia sobie samemu w krótkim czasie. Często wiąże się z doświadczaniem przez to cierpienia w życiu codziennym, dezorganizuje funkcjonowanie, wielokrotnie łączy się z doświadczaniem dodatkowych objawów (np. ataków paniki, impulsywnych reakcji, zmiany sposobu życia) czy ma swoje pochodzenie we wcześniejszych, nawet wczesnodziecięcych traumach i trudnościach.Co daje terapia i jak długo trwa?


Istotny jest fakt, że niezależnie od szkoły psychoterapii, elementem leczącym okazuje się w jej ramach relacja terapeutyczna.


Podjęcie psychoterapii zwykle wiąże się z regularnymi spotkaniami na określonych zasadach. Ich czas jest wyznaczany przez terapeutę po wcześniejszym zapoznaniu się ze specyfiką trudności. Same spotkania to czas dialogu i próby zrozumienia tego, co się dzieje w życiu osoby doświadczającej trudności. Zyskiwanie takiego zrozumienia pozwala się zdystansować, uporządkować trudne sytuacje, a często naprawić trudności relacyjne wynikające z wcześniejszych doświadczeń czy traumy.


Jest jeszcze psychiatra


Podjęcie psychoterapii lub wizyt u psychologa często wiąże się z wcześniejszą wizytą u psychiatry. Znacznie częściej dzieje się tak w sytuacji mężczyzn, którzy np. zgłaszają się do psychiatry po wsparcie farmakologiczne.


Warto skorzystać z wizyty u psychiatry w momencie, gdy np. bezsenność, drażliwość czy smutek wpływają dezorganizująco na codzienność utrudniając realizację obowiązków lub stając się trudnymi do wytrzymania. To nam pokazuje, że nie tylko osoby chore psychicznie stosują leki. Wsparcie farmakologiczne od psychiatry w większości przypadków działa w obrębie nastroju lub funkcjonowania biologicznego. Może wspomóc zasypianie, wyhamować drażliwość, ustabilizować nastrój czy pobudzić do działania.


Zdarza się też tak, że to po pierwszych wizytach u psychoterapeuty lub psychologa zostaje się skierowanym po wsparcie farmakologiczne, by można było skoncentrować się na bardziej efektywnej pracy w obrębie psychiki.Po co dochodzić do granic?


Czytając o trzech powyższych profesjach, możesz mieć wrażenie, że dopiero w sytuacji granicznej trzeba skorzystać z pomocy. To niestety często błędne przekonanie. Wynika ono m.in. z obawy przed etykietą zaburzonego lub chorego. Na stronach wielu psychoterapeutów wyszczególnione są sytuacje, które wcale jeszcze nie muszą się wiązać z doświadczaniem objawów dezorganizujących życie, zaburzeń czy choroby. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć i warto zdobywać się na odwagę, nim dojdzie do sytuacji, w której już nie ma wyboru. Odwaga powierzenia swoich trudności i siebie innej osobie wiąże się z ryzykiem, że odkryte zostanie wiele więcej, a niektóre odkrycia mogą być bolesne i wcale niechętnie oglądane, ale lepiej je przepracować i żyć w wolności niż nosić nieruszone i narażać się na jeszcze większe problemy.

 


Po więcej inspiracji dotyczących rozwoju osobowego, zapraszamy Cię do aplikacji Droga Odważnych.


139 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Chcę otrzymywać newsletter!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page