Emocje to nasz dobry przyjaciel
top of page

Emocje to nasz dobry przyjaciel



Kiedy byłem małym dzieckiem, słyszałem od dorosłych komentarze w stylu: nie złość się, nie płacz, uspokój się. Brałem je sobie do serca i ze wszystkich sił starałem się stłumić emocje i ich nie czuć. Jednak równie dobrze mógłbym starać się powstrzymać rzekę przed płynięciem do morza!

 


Czym są emocje


Trudno jest jednoznacznie zdefiniować emocje. Możemy je określić jako reakcję naszego organizmu na jakieś wydarzenie i nasze myśli z nim związane. Jest to odpowiedź subiektywna, dlatego odczucia nasze i innych ludzi mogą się różnić, mimo uczestnictwa w tym samym wydarzeniu. Ktoś przed wejściem na scenę może czuć ekscytację, a ktoś inny – paraliżującą tremę. Ma to związek z myślami, które rodzą się w naszej głowie i to właśnie one powodują takie, a nie inne uczucia.


Emocje towarzyszą człowiekowi od samego początku. Te najbardziej podstawowe, jak radość, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie i złość są wspólne człowiekowi i wielu zwierzętom. Tworzą się one w pierwotnej części mózgu. Emocje bardziej skomplikowane to efekt złożonych procesów psycho-chemicznych. Listy uczuć obejmują nawet… 400 różnych pozycji! To pokazuje jak bogaty i złożony jest to świat.



Dwie funkcje emocji


Emocje mają dwie zasadnicze funkcje: informacyjną oraz motywującą do działania. Uczucia są jak dobrzy, bo szczerzy, przyjaciele, którzy powiedzą nam prawdę: coś się w nas dzieje, coś nas dotknęło i jak serdeczni kumple będą nam pomagać w działaniu i osiąganiu celów.

O czym informują nas emocje?

  • O tym, co się dzieje w naszym organizmie: głód, zmęczenie, pragnienie – te proste sygnały informują, że czas o siebie zadbać.

  • Ostrzegają o niebezpieczeństwie – strach, np. w obliczu samotnej wędrówki po nocnym lesie przypomina, że trzeba na siebie uważać.

  • Pokazują, co jest dla nas ważne – gdy cieszymy się z widoku jakiejś osoby, wiemy, że jest ona dla nas bliska, a gdy odczuwamy gniew z powodu niesłusznego wyroku sądu, to zdajemy sobie sprawę, że godność i prawda to ważne dla nas wartości.

Przykłady można jeszcze mnożyć, ale spójrzmy, o co chodzi z funkcją motywującą do działania.

  • Strach – na widok niebezpieczeństwa dostajemy energetycznego kopa, który ułatwia nam ucieczkę lub walkę.

  • Satysfakcja – sukces w pracy lub w sporcie sprawia, że mamy większą motywację do dalszej pracy.

  • Gniew – złość, która się w nas budzi, pomaga nam stawać w obronie ważnych dla nas wartości.

  • Smutek – popchnie nas albo do użalania się nad sobą i “pocieszania” alkoholem, albo pomoże przemyśleć pewne sprawy.

Uczucia niosą ze sobą silny ładunek energii, który ułatwia nam działanie.



Uczucia to nasi dobrzy przyjaciele


Emocje to naprawdę niezastąpieni i świetni przyjaciele: zawsze są przy nas i są szczere do bólu. Oczywiście możemy się na nie obrazić i udawać, że ich nie ma lub próbować żyć bez nich, jak to wspomniałem we wstępie do artykułu. To przypadłość, która dotknęła niejednego człowieka: wyparcie się swoich uczuć lub uznawanie ich za złe. Emocje to reakcja naszego organizmu, która po prostu się pojawia. Wiemy, do czego prowadzi ignorowanie bólu zęba: problem nie znika, a za jakiś czas może być za późno, by go uratować. Tak samo ignorowanie uczuć nie prowadzi do żadnych pozytywnych zjawisk.


Tak jak każdego przyjaciela, tak też emocje trzeba poznać. Trzeba znać ich imiona i to, w jaki sposób objawiają się w naszym ciele. Warto prowadzić dziennik emocji, w którym możemy zapisywać to, co przeżywaliśmy danego dnia i szukać źródeł tych uczuć. W internecie znajdziesz dużo “list emocji”, które ułatwią Ci ich nazywanie.


Przyjaciel mówi prawdę. Także emocje przekazują Ci prawdę o Tobie, Twoich odczuciach i myślach. Nie myśl więc, że nie powinieneś czegoś czuć lub, że jakieś odczucie nie przystoi mężowi, ojcu czy chrześcijaninowi, którym jesteś. Zaakceptuj swoje uczucia i pytaj, o czym Ci tak naprawdę mówią.


Więcej o roli emocji w dowiesz się na darmowym webinarze “I jak tu się nie wkur..zać, czyli EMOCJE W ŻYCIU MĘŻCZYZNY”, który odbędzie się 13 czerwca o 20:30. Zapisy pod tym linkiem!


53 wyświetlenia0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Chcę otrzymywać newsletter!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page