top of page

WAKACYJNE INSPIRACJE Wyzwanie dla ducha i ciała – Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę


Piesze pielgrzymki na Jasną Górę to nieodzowny element okresu wakacyjnego w Polsce. To dobra okazja na wypoczynek tak duchowy, jak i fizyczny. O tym, jak przygotować się do pielgrzymki i co może wnieść w życie mężczyzny z ks. Jackiem Pierwołą, koordynatorem Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej rozmawia Dariusz Dudek w ramach WAKACYJNYCH INSPIRACJI.

 

Krakowska Pielgrzymka wraca “do formy”


Szczęść Boże! Czy Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę wraca “do formy” po pandemii?


Wracamy do tego, co było przed trzema laty: nie ma żadnych ograniczeń i limitów, ale będziemy się stosować do wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny. Co do liczby pielgrzymów to trudno mi na razie stwierdzić, jak będzie to wyglądać. Ruszyły tradycyjne zapisy, to znaczy w parafiach oraz wspólnotach, a w tym roku po raz pierwszy uruchomiliśmy możliwość zapisów on-line. Z doświadczenia jednak wiem, że dużo ludzi zgłasza się w ostatniej chwili i dopiero w dniu wyjścia możemy określić, ilu pątników będzie na szlaku.


Ilu ludzi szło w Pielgrzymce Krakowskiej przed pandemią?


Było to średnio 8000 pielgrzymów. W zeszłym roku, z powodu ograniczeń, było to około 4000 ludzi. Nasza pielgrzymka jest jedną z największych w Polsce.


Pielgrzymkowe intencje


Czy mężczyźni, którzy pielgrzymują na Jasną Górę, idą w jakichś konkretnych intencjach?


Każdy pielgrzym niesie swoją intencję w sercu. Trudno jest powiedzieć czy są takie, które bardziej dotyczą mężczyzn. Zdarza się, że pielgrzym dzieli się tym, z czym idzie, ale zdecydowana większość pątników zatrzymuje te sprawy dla siebie, dla Boga i Maryi.


W jednej ze wspólnot pielgrzymkowych istnieje tak zwana grupa trzeźwościowa. Intencja, z którą idą jej członkowie jest jasna: o trzeźwość dla siebie lub kogoś z rodziny.Przygotowania przed drogą


Jak przygotować się do pielgrzymki?


Pierwszym krokiem jest wybór grupy, w której chcemy pielgrzymować. Piesza Pielgrzymka Krakowska składa się z ośmiu wspólnot, a te dzielą się na grupy obejmujące poszczególne parafie. Część z nich jest prowadzona przez różne zakony. Oczywiście grupę można wybrać dowolnie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Następnie trzeba się skontaktować z osobami odpowiedzialnymi za zapisy, by uzyskać szczegółowe informacje dotyczące choćby tego, co zabrać na trasę. Niektóre grupy śpią w namiotach, inne w domach ludzi, którzy przyjmują pielgrzymów na nocleg, a jeszcze inne w szkołach.


Warto wzbudzić w sobie konkretną intencję, z jaką chcemy pielgrzymować. Są tacy uczestnicy, którzy idą po to, by sprawdzić się fizycznie, ale pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem i warto mieć to na uwadze.


Kolejna sprawa to dobre, rozchodzone buty! Nie musimy się natomiast martwić o prowiant. Na trasie można łatwo zakupić wszystko, czego potrzebujemy. Co więcej, wizyta pielgrzymów w lokalnym sklepie jest dużym wsparciem dla prowadzących takie biznesy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.


Czy Piesza Pielgrzymka Krakowska jest dużym wyzwaniem fizycznym?


Myślę, że nie. Pielgrzymi mają do przejścia ok. 150 kilometrów. Odcinki nie są bardzo wymagające. Każdy może podjąć ten trud. Zdarza się oczywiście, że u kogoś pojawią się bąble i trzeba go podwieźć jakiś odcinek, ale zasadniczo ci, którzy wychodzą z Krakowa, spokojnie docierają na Jasną Górę.


Ile dni trwa Pielgrzymka Krakowska?


Większość wspólnot idzie sześć dni. Dwie wspólnoty wychodzą dwa dni wcześniej, a jedna idzie tylko pięć dni, gdyż ma bliżej do Częstochowy, niż pozostałe.


A czy Ksiądz, jako koordynator ma możliwość wejścia na szlak?


Staram się tak zorganizować dzień i zaplanować działania, by mimo obowiązków związanych z koordynacją każdego dnia przejść przynajmniej odcinek razem z innymi. Całości niestety nie jestem w stanie przejść.Dwie strony Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej


Czy jest takie wydarzenie pielgrzymkowe, które mocno utkwiło Księdzu w pamięci?


Niezwykle ważnym elementem pielgrzymki jest “Przeprośna Górka”, czyli nabożeństwo pokutne przed wejściem do Częstochowy. W naszym wypadku odbywa się ono w Olsztynie przed Jasną Górą. Tam zbiera się większa część Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, by w ostatnim dniu pielgrzymowania dokonać podsumowania tego czasu. To mocne i zapadające w pamięć przeżycie.


Co wyzwanie, jakim jest pielgrzymka, może dokonać w życiu mężczyzny?


Na pielgrzymkę trzeba patrzeć od dwóch stron. Od strony fizycznej przejście takiej pielgrzymki może umocnić mężczyznę w przekonaniu, że jest wystarczająco silny i może poradzić sobie w wielu dziedzinach. To swego rodzaju dowartościowanie. Druga strona dotyczy ducha. Jeśli ktoś zaangażuje się na 100% w zaproponowane treści, modlitwę i nabożeństwa to na pewno może ożywić swoją wiarę i w tym wysiłku może dać coś Panu Bogu.


Dziękuję za rozmowę! O Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę dowiesz się więcej na stronie: pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl

 

Po więcej inspiracji zapraszamy Cię do zakładki WAKACYJNE INSPIRACJE, w której znajdziesz ciekawe propozycje, które pomogą Ci rozwinąć się duchowo, fizycznie i osobowo.

51 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Chcę otrzymywać newsletter!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page